Kuchnia w wersji ekonomicznej ? Jak najbardziej! Sprawdź dlaczego warto

Kuchnia to serce każdego domu. To właśnie tam przygotowuje się posiłki dla całej rodziny i spędza czas na rozmowach z bliskimi. To szczególne miejsce potrzebuje wyjątkowej oprawy. Czy jednak trzeba wydawać krocie, aby stworzyć przyjemną i funkcjonalną przestrzeń kuchenną? Absolutnie nie! Można to zrobić niewielkim kosztem, ale w sposób zadowalający i atrakcyjny dla całej rodziny. Przyszłością są tzw. kuchnie ekonomiczne. Jak je wybrać i zastosować w swoim wnętrzu? Podpowiadamy. 

Dlaczego gotowa kuchnia?

Wiele osób, urządzając dom czy mieszkanie, ma dość ograniczony budżet. Chcą, by wszystko idealnie się komponowało i przestrzeń wyglądała gustownie, lecz jednocześnie muszą zwracać uwagę na ceny poszczególnych sprzętów i mebli. Kuchnia jest pomieszczeniem, które wymaga zazwyczaj sporych nakładów finansowych, ponieważ potrzebne są szafki na garnki, naczynia i przybory kuchenne, lodówka, zmywarka, stół, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy i wiele innych mebli w zależności od indywidualnych potrzeb rodziny. Niestety, to wszystko kosztuje. Czasem osoby kupujące wyposażenie do domu zmuszone są więc z czegoś zrezygnować. Alternatywą dla drogich zestawów kuchennych i mebli na wymiar jest jednak kuchnia ekonomiczna, która pozwala zaoszczędzić pieniądze i zdobyć wszystkie przydatne meble. 

Czym jest i ile kosztuje kuchnia ekonomiczna?

Kuchnia ekonomiczna to gotowe zestawy mebli kuchennych, które w niczym zazwyczaj nie ustępują meblom wykonywanym na wymiar. Tania kuchnia nie musi być zatem mało estetyczna czy niechlujnie wykonana. Wręcz przeciwnie, zwykle jest tak samo dobra jakościowo i wizerunkowo jak droższe meble. Meble wykonywane na wymiar kosztują więcej, ponieważ klienci mają różne gusta. Niektórzy są dość wybredni i wymagający, a to powoduje dodatkową pracę dla firm przygotowujących wyposażenia pomieszczeń na życzenie konkretnych osób. Indywidualne zamówienia zawsze są bardziej skomplikowane i czasochłonne. Gotowe kuchnie oszczędzają zachodu, zarówno sprzedającym, jak i kupującym.

Trudno jednoznacznie oszacować koszt kuchni ekonomicznej, ponieważ zestawy meblowe są różnej wielkości i wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Na pewno jednak jest to tańszy sposób na urządzenie przestrzeni, aniżeli meble i sprzęty na zamówienie. Szacuje się, że korzystając z tego ekonomicznego rozwiązania można zaoszczędzić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Dla niektórych jest to ogromna różnica, więc chętnie skorzystają z opcji tzw. "gotowców". Najprostsze zestawy kuchenne dostępne w gotowej formie kosztują ok. 2000-4000 zł. Zawierają one wszelkie potrzebne akcesoria, jak szafki pod zlewozmywak, szafki stojące, wiszące oraz komody z szufladami. 

Zalety ekonomicznej kuchni 

Gotowa kuchnia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest idealna, jeśli ktoś nie dysponuje dużym metrażem. Nadaje się zatem do kawalerek, mieszkań studenckich, wynajmowanych lokali lub mieszkań typu studio, a także do pomieszczeń socjalnych w firmach zatrudniających pracowników. Kuchnię ekonomiczną łatwo dopasować do każdego wnętrza, meble nie zajmują dużo miejsca, więc są bardzo praktyczne. Kolejną zaletą gotowych mebli kuchennych, wspomnianą już wcześniej, jest oszczędność pieniędzy. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na urządzenie innego pomieszczenia w domu, więc płyną z tego same korzyści. Oszczędzić można również czas potrzebny na przygotowywanie indywidualnych projektów mebli na wymiar  oraz nerwy w przypadku, gdy uwagi klienta nie zostaną należycie zrozumiane. Współczesne kuchnie ekonomiczne są stylowe i charakteryzują się eleganckim designem, więc żadna kuchnia nie straci na atrakcyjności, jeśli ktoś zdecyduje się na tańszą wersję gotowych mebli.